Trabzon’da “kırsal mahalle” olmak istediler

kırsal-mahalle-trabzon

Türkiye’de Büyükşehir Yasası gereğince 9 yıl önce köyler mahalleye dönüştürülmüştü. 2019 yılında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Şura sonuç bildirisi’nde yer alan kırsal mahallelerle ilgili düzenlemenin olduğu madde 16 Ekim 2020’de Resmi Gazete’de yayınlandı.

“Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7254 Sayılı Kanun” da köyden mahalleye dönüşen bölgelerin yeniden kırsal mahalle statüsüne kavuşabilmesinin önü açılmıştı.

Bu noktada Trabzon’daki ilk hamleler gelmeye başladı.

Kırsal mahalle statüsünde olabilmek için Yeşilova Mahallesi’nden girişimler olduğunu muhtar öncülüğünde yaklaşık 130 kişinin de imza verdiğini öğrendik. Ayrıca konunun İmar Komisyonununda da görüşüldüğü ifade edildi.

Yeşilova Mahallesi’nin bu isteğinin belediyenin imar uygulamalarından muaf olmak için bu hamleyi yaptığı kulağımıza geldi.

Mahallelerin kırsal mahalleye dönüşebilmesi için hangi şartlar gerekiyor, bu şartlar bu mahalleler tarafından karşılanıyor mu henüz net olarak bilinmiyor.

Konuyla ilgili belediyenin nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor.

Öte yandan çoğu kişinin haberdar olmadığı kanunla “kırsal mahalle” statüsüne kavuşacak köyler, beldeler için vergi, harç ve su ücreti ödemelerinde muafiyet ve indirimler sağlanıyor. Ayrıca imar planlarında farklı uygulamalara geçilebiliyor. Bu nedenle bir çok dönüştürülen mahallenin de benzer başvuruyu yapması bekleniyor.

Yayım tarihi
Son Dakika olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir